A CD-ETA helyi érintett találkozója közelebb vitt az értéktár megvalósításához
(0 Szavazat)61 megjelenítés
A CD-ETA „Collaborative Digitization of Natural and Cultural Heritage” projekt - amely az Interreg Europe program által nyert finanszírozást - fő célkitűzése a kulturális és természeti örökség digitalizálására vonatkozó politikák elfogadása és gyakorlatba ültetése, valamint a projektben résztvevő intézmények jó gyakorlatainak átvétele.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2017 december 14
A projekt keretében eddig több szeminárium szervezésére került sor különböző témákban, így a könyvtárak, természeti értékek, galériák és múzeumok, valamint a szellemi örökség értékeinek digitalizációjához kapcsolódó egyeztetések folytak a projekt partnerekkel és a helyi érintettekkel, akiknek aktív részvétele nagyban segíti a projekt sikeres és hasznos kivitelezését.
A helyi érintettek találkozójának sorozata 2017. december 13-án tovább folytatódott, ezúttal a műemlékek és régészeti feltárások digitalizációja témában. Az EU-s projekt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Hargita megyének egy profi értéktára legyen.
A tanácskozást a csíkszeredai megyeháza márványtermében Zonda Erika, a CD-ETA projekt menedzsere nyitotta meg röviden ismertetve a projektet és az eddigi tevékenységeket, valamint a jövőre vonatkozó tennivalókat, kiemelve a helyi érintettek hozzájárulásának a fontosságát. A találkozó részeként az értéktárak hasznosságáról, szükségességéről, elkészítési folyamatáról és felhasználásáról is értekezünk, ugyanakkor a jelenlévők bepillantást nyerhetek a Kovászna megyei értéktárba is – emelte ki a projektmenedzser.
Az intézmény vezetősége részéről Bíró Barna Botond alelnök köszöntötte az egybegyűlteket, aki kiemelte, hogy nemcsak az identitás őrzéséhez, hanem a stratégiák kidolgozásához is elengedhetetlen, hogy ismerjük értékeinket.
– Van nagyon sok jó honlap, ami hasznos információkat tartalmaz, de ezeket egy nagy, elérhető adatbázisba kellene összesíteni. Nagyon fontos a helyi akció terv kidolgozása – hangsúlyozta az elnöknek, ehhez kérte a helyi érintettek segítségét is. A helyi akcióterv azokat a tevékenységeket fogja tartalmazni, amelyek lebonyolítása által előrehalad Hargita megyében is a digitalizáció folyamata. Feladatunk az, hogy vegyük figyelembe az eddig szerzett tapasztalatokat, és gondoljuk végig, hogy mit és hogyan szeretnénk megvalósítani a digitalizálás terén. Ehhez kérjük a helyi érintettek csoportjának maximális segítségét, jöjjenek javaslatokkal úgy az akcióterv kidolgozásának folyamatával kapcsolatosan, mint a konkrét intézkedések terén, amelyek belekerülnek az akciótervbe.
A legutóbbi tematikus szeminárium, a szellemi értékek digitalizációjának témáját érintette, ezt a szlovéniai Škofja Loka településen szervezték és az ott szerzett tapasztalatokat Salló Szilárd, a Hargita Megyei Hagyományőrző Forrásközpont munkatársa osztotta meg a hallgatósággal.
Tövissi Zsolt építész az adatbázisról, mint stratégiai programról beszélt, Sashalmi-Fekete Tamás történész, az Arany Griff Rend Egyesület elnöke a Szent László-legenda freskóinak digitális adattárát, egy sikeresen lezárt projekt eredményeit ismertette.
Szőts Papp Zsuzsa, kulturálisörökség-védelmi szakelőadó, a Kovászna Megyei Kulturális Központ részéről - Repertorium – Kovászna Megyei Értéktár címmel tartott előadást, részletesen beszámolva e téren folytatott tevékenységeikről és az ifjúság bevonásáról az értékmentési folyamatba, majd Máté Zsuzsa Enikő, a Hargita Megyei Hagyományőrző Forrásközpont munkatársa Közösségek értékei – A helyi értéktárak kialakításának támogatása Hargita megyében témában osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.
Ezt követően Süveg Éva, Hargita Megye Tanácsa Főépítészi Hivatalának munkatársa az Éltető örökségről értekezett, végül pedig Pap Zoltán orgonaépítő tartott bemutatót a térség orgonáiról.
A következő tematikus szemináriumra 2018 márciusában kerül sor Görögországban, amelyen a műemlékek és régészeti feltárások digitalizációja kerül megvitatásra.
Csíkszereda, 2017. december 13.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)61 megjelenítés