Az erdélyi magyarság száz éve címmel rajtol a Szacsvay Akadémia VIII. évada

(0 Szavazat)77 megjelenítés

Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ szeretettel várja mindazokat, akik érdeklődnek a magyar történelem iránt, és ezt most egy másfajta megközelítésben szeretnék megismerni, vegyenek részt a Szacsvay Akadémia előadásain, amely Az erdélyi magyarság száz éve címet viseli.

A Szacsvay Akadémia népfőiskolai jellegű tudományos műhely, létrejötte a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Szabó Ödön nevéhez fűződik, tudományos vezetője pedig Romsics Ignác akadémikus professzor.

Az idei előadássorozat a centenárium évében az elmúlt száz évre fókuszál. Áttekinti a magyar közösségben azt a száz évet, amit egy új helyzetben immár, négy év kivételével egy másik ország kisebbségeként élt meg. 

A tíz előadásból álló sorozat idei meghívottjai többségében erdélyi magyar történészekből áll. Olyan, nagyrészt fiatal kutatók, akik doktori tanulmányaikat, egyetemi oktatói munkásságukat, kutatóintézeti programjaikat is e témának szentelték, és így e terület kiváló ismerőivé váltak.

Az év folyamán minden hónapban hallhatunk egy kiváló előadást, év végére pedig kiadvány formájában is megjelennek a szövegek.

Idén is tovább vándorol a nagyváradi kezdeményezés, összesen hat megyeszékhely (Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár, Szatmárnémeti és Várad) láthatja vendégül az előadókat.

Az országos koordinációt a Partium Alapítvány látja el, helyi partnerszervezeteket vonva be a helyi szervezésbe. A modult rendszeresen látogatók részvételi oklevelet kapnak, illetve a tanulmánykötet számukra ingyenesen válik elérhetővé.

Első előadás

Hargita Megye Tanácsa, Márványterem, január 29, 17 óra

 

Fodor János, egyetemi tanársegéd, Babeș-Bolyai egyetem, Kolozsvár:

1918-1920: Az impériumváltás stációi

Az impériumváltás erdélyi stációi 1918-1920 című előadás keretében elsősorban olyan kérdések tisztázására törekszem, mint: mi az impériumváltás, milyen jellemző események vezethettek oda és milyen közvélekedés alakult ki ezzel kapcsolatban. Ez egy olyan történet, amelynek a kimentele többnyire ismerős: az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződés értelmében a történeti Erdély egyéb Kelet-magyarországi területekkel kiegészülve Romániához került, annak teljes lakosságával. Ennek előzményei kétségtelenül az 1918-ban elveszített háború, a forradalmak időszaka volt és ezt különböző nagyhatalmak és környező országok döntései jelentősen befolyásolták. Ennek az igencsak rövid, de annál mozgalmasabb időszaknak a történéseihez, illetve ezek megértéséhez és bemutatásáthoz járul hozzá az előadás amely tulajdonképpen meghatározó kiindulópontja az erdéyi magyarság Románia keretei között töltött 100 évének. 

Csíkszereda, 2018. január 23.


[ Kulturális hírek ]

 

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774