A pedagógusok szerepének fontosságát hangsúlyozták
(0 Szavazat)98 megjelenítés
Megnyitották a Kárpát-medence legnagyobb magyar pedagógusfórumát, a XXV. Bolyai Nyári Akadémiát július 10-én Csíkszeredában, az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában, amely idén a Legyen játék a tanulás! mottó köré épül. Július 9-29. között több helyszínen mintegy 400 pedagógusnak biztosítanak képzéseket és szakmai fórumokon való részvételt.
Utolsó frissítés: kedd, 2017 július 11
Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériumának főtámogatásával szervezett akadémia 1993 óta biztosít folyamatos képzést a romániai magyar közoktatásban dolgozók számára. A negyed évszázad alatt több mint tízezer romániai magyar pedagógus vett részt a rendezvényen, újíthatta meg szakmai eszköztárát, frissíthette fel ismereteit, cserélhetett tapasztalatot, és alakíthatott ki baráti kapcsolatot erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, vajdasági kollégáival. Az akadémia a kezdetek óta a szakma hangját erősíti fel olyan kérdések körbejárásával, mint hogy milyen az ideális pedagógus, milyen iskolaképek fogalmazódnak meg, milyen szellemiségű iskolákat szeretnének pedagógusaink, hogyan alakul a pedagógusi pálya presztízse, ismertette köszöntőjében Ferencz Salamon Alpár programkoordinátor, megyei tanácsos. Továbbá megújulási lehetőségnek nevezte az akadémiát, ahol minden évben a pedagógusszakma legaktuálisabb témái voltak a figyelem központjában, és a gyermekek tanítási módszerei.
A megnyitón Hargita Megye Tanácsát Borboly Csaba elnök képviselte, aki elmondta, úgy véli, mindenik szakmában szükség lenne az akadémiához hasonló képzésre, amely évről évre biztos támpontot nyújt a pedagógusok számára, amelynek eredménye megmutatkozik a diákok fejlődésében. Biztosította a szervezőket, hogy az intézmény a továbbiakban is vállalja a partnerséget, az oktatás fejlesztéséért folytatott közös munkát megyei vagy országos szinten is.
A szervezők részéről Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke az akadémia korábbi kiadásaira tekintett vissza, és értékelte azokat. Elmondta, úgy véli, az oktatást a társadalmi változásokat követően új mércével mérjük, de ennyi idő elteltével is tapasztaljuk, hogy a magyarság megmaradása szempontjából változatlanul kulcskérdés, prioritás maradt. Az oktatási rendszer számos reformkísérleten esett át, fontos és állandó feladat továbbra is az oktatók képzése, amelyet az RMPSZ is küldetésének tekint. Lászlófy Pál István, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke elmondta, a 25 év során arra törekedtek, hogy nyitott, befogadó és minőségi képzést szervezzenek. Hozzátette, olyan lesz a társadalom, amilyen az oktatás, ezért fontos a pedagógusok szerepe.
Kovács Irén Erzsébet, a román szaktárca kisebbségi oktatásáért felelős államtitkára kifejtette, értékes, nyitott iskolákkal rendelkezünk, tehetséges diákokkal és jól felkészült pedagógusokkal, sokszínűséggel és az újdonságok iránti nyitottsággal, igényességgel felvértezve. Az oktatási rendszer változik, de a pedagógus és a diák állandó szereplő; pedagógusnak lenni hivatás, amit csak az tud végezni, aki érzi a diákok tanításának fontosságát, a jövő nemzedéke az ő útmutatásuk alapján indul el az életben.
A főtámogató Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében Sipos Imre miniszteri biztos köszöntötte a résztvevőket, aki arról beszélt, véleménye szerint mit ad egy ilyen rendezvény, mint ez az akadémia az anyaországnak. Elmondta, a beszédeket hallgatva három ilyen elem maradt meg neki: az elkötelezettség, a hitelesség és a szervezettség. Illetve biztosította a jelenlévőket a magyar kormány további támogatásáról, mondván, jó helyre kerülnek a források.
A város önkormányzatának köszönhetően iskolák újultak meg, iskolán kívüli tevékenységek valósultak meg, biztosítva volt az oktatás akadálymentes működése. A hivatal képviseletében Ráduly Róbert polgármester beszédében a korábbi évekre emlékezett vissza, amikor az oktatás és a közigazgatás szereplői azért harcoltak, hogy legyen magyar egyetem, a magyar anyanyelvű diákoknak ne anyanyelvként kelljen tanulniuk a román nyelvet, ezzel szemben most a fiatalok kamerák előtt, rendőri felügyelettel vizsgáznak, így a hallgatóság nem lett okosabb, csak gyérebb. Továbbá kitért arra is, hogy a béremelések nem vonták maguk után az elvárások felsőbb szintre emelkedését.
Farkas Balázs ügyvezető konzul a pedagógusi szerepről beszélt, amely nélkül nem beszélhetünk jövőről. Kiemelte, a magyar kormány szívügyének tekinti a Kárpát-medencei magyar oktatást, mert ami máshol egyértelmű, azért itt meg kell küzdeni. A Muravidéki Pedagógusok Egyesületének elnöke, Vida Törnar Judit arról beszélt, milyen egy jó tanár, azaz nemcsak pedagógus, de ha kell, kertész, művész, lélekbúvár, nemcsak tudását közvetíti, hanem példát ad, bátorít, hiteles, mindenben a jót és az értéket keresi, következetes, anya, apa, barát és nagy titkok őrzője egyszerre.
A Communitas Alapítvány szintén támogatója a rendezvénynek, Kelemen Hunor képviseletében az RMDSZ Maros megyei szenátora, Novák Csaba Zoltán közvetítette a szövetség üzenetét. Kitért arra, miért fontos, hogy a romániai magyar gyermekek sajátos tanrend szerint tanulják a román nyelvet, megemlítette, hogy a szövetség munkájának eredményeként ez be is következik. Hozzátette, az oktatásban jelen lévő problémákra a politikusoknak, a pedagógusoknak és a szülőknek közösen kell megoldásokat keresniük.
A Nemzeti Pedagóguskar elnöke, Horváth Péter az akadémia mottójáról beszélt, azaz a játékról, ami az egyik legerősebb tanítási módszer, amelynek során számos tulajdonságuk megmutatkozik a gyermekeknek, kreatívvá és innovatívvá teszi őket. Továbbá elmondta, hogy a hagyományok megtartása mellett figyelembe kell venni, milyen új módszerekkel lehet hatékonyabbá tenni az oktatást úgy, hogy a diákok és a pedagógusok, amikor iskolába mennek, ne túlélni akarják a napot, hanem átélni. A csíkszeredai József Attila Általános Iskola pedagógusaiból álló Zenetanoda énekes műsora zárta a megnyitót.
Csíkszereda, 2017. július 10.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)98 megjelenítés