Magyarországi és helyi szakemberek találkoztak Csíkszeredában
(0 Szavazat)24 megjelenítés
A Debreceni Egyetem delegációját fogadták Csíkszeredában a megyeházán október 14-én Antal István parlamenti képviselő, valamint Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének és a Hargita Megyei Agrárkamarának a munkatársai. A találkozó célja az egymástól való tanulás, a jó példák megismerése volt. Márton István, a vidékfejlesztési egyesület elnöke bemutatta a Székely termék mozgalmat, az anyaországi professzorok pedig saját munkájukat ismertették.
Utolsó frissítés: kedd, 2014 október 14
Elsőként Antal István üdvözölte a jelenlevőket köszönetet mondva Hargita Megye Tanácsának, hogy helyet biztosított az eseménynek, illetve részt vállalt a szervezésben. Jávor András, a Debreceni Egyetem általános rektorhelyettese bemutatta a delegáció tagjait, akik több szakterületet képviseltek, mint például élelmiszertudomány, agrármarketing vagy gasztroenterológia. Továbbá elmondta, azzal a szándékkal érkeztek Székelyföldre, hogy egymást megismerjék és tanuljanak, erre jó példaként hozta fel a Góbé termékcsaládot és a Székely termék mozgalmat. Szándékuk az együttműködés, pályázatok révén próbálják felmérni a Kárpát-medencében az innovációs potenciált, az összmagyarságra kiterjedő fejlesztésekben gondolkodnak.
Márton István bemutatta a Székely termék mozgalmat, és a vidékfejlesztési egyesület megvalósításait ismertette megalakulásától mostanig. A szervezet a vidéki ember megsegítéséért jött létre, egy 2008–2009-es felmérés szerint Hargita megyében a többséget kitevő kisgazdáknak minél több információra és tudásra volt szükségük, aztán a termék értékesítésének megszervezésére. A Székely termék védjegyet 2009-ben védték le, amelyet a kézműves termékek kaphatnak meg, a védjegy jelenleg az Agrárkamara ügykezelésébe tartozik. Mára nyolcvan termelő több mint ötszáz terméke kapta meg a használati jogot. Ugyancsak az Agrárkamarán keresztül szerveztek felnőttképzéseket, ahol a tej, illetve a hús feldolgozását sajátíthatták el a gazdák. A vidékfejlesztési egyesületnek negyven önkormányzat tagja, köztük Hargita Megye Tanácsa is, a bevétele nyolcvan százalékát saját pályázataikra fordítják. Ezeket a megyében működő egyesületek kapják meg, többek között eszközbeszerzésre. Márton István beszámolt arról is, hogy a 2009-ben elindított hagyományos termékek kiállítását és vásárát mostanra már havonta megszervezik, ahol a részt vevő termelők száma megduplázódott a kezdeti létszámhoz képest.
Ábrahám Emma, az Agrárkamara vezetője kifejtette: mentalitásváltásra van szükség a vásárlók részéről is, illetve arról az elképzelésükről számolt be, hogy nyitni szeretnének az online marketing felé.
A magyarországi szakemberek előadásukban arról beszéltek, hogyan befolyásolta a fogyasztói szokásokat a gazdasági válság, illetve hogy új fejezet nyílik a marketingben, egyre inkább a digitális fogyasztók kerülnek előtérbe. Egy másik előadás az élelmiszerfejlesztés értékfelfedező szerepét mutatta be, a hagyomány és a tudomány ötvözését, melynek célja az egészség megőrzése.
A találkozón részt vettek a csíkszeredai Sapientia EMTE munkatársai is, akik szintén az élelmiszer-fejlesztő kísérleteikről számoltak be, és a Debreceni Egyetem munkatársaival az együttműködés lehetőségeiről tárgyaltak.
Csíkszereda, 2014. október 14.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)24 megjelenítés