(0 Szavazat)92 megjelenítés
A Lázár-kastély az idők tükrében címmel szervezett kiállítást Hargita Megye Tanácsa, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ és Gyergyószárhegy Önkormányzata a gyergyószárhegyi kultúrpalota Czika-termében. A kiállítás megnyitóját március 15-én tartották, ahol Csergő Mária, a művészeti központ menedzsere, köszöntötte a résztvevőket, majd Czimbalmos Attila festő-restaurátor osztotta meg a kiállítással kapcsolatos szakmai gondolatait.
Utolsó frissítés: hétfő, 2014 március 17
Csergő Mária elmondta, kettős ünnepre gyűltek össze, elsősorban az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékének tisztelegnek, ugyanakkor a kiállítás megnyitóját ünnepelik. A menedzser felelevenítette az elmúlt két hónap történéseit, a kastélyból való kiköltözést, az intézmény átszervezését.
– A kulturális központ az elmúlt 40 évben több átalakuláson ment át, mindig szem előtt tartva a kor szelleme és a minőség által megkívánt szempontokat. A mostani változás esetében sem szeretnénk szem elől téveszteni a szakmaiság által megkövetelt álláspontokat. Végiggondolva jelen rendezvényünk üzenetét, úgy hiszem, nem egy mindennapi kiállításon vehetünk részt. Az itt megjelenő alkotások túlnyomó többségükben a Lázár-kastélyt és az ott zajlott tevékenységeket jelenítik meg, tükrözve a kastély elmúlt 40 évének szellemiségét és munkásságát. A kiállított munkák mindegyike az intézmény tulajdonában levő közel kétezer darabból álló képgyűjtemény része. Ez a válogatás egyrészt reprezentatív képet ad a művésztáborok legnagyobb múzsájáról, a Lázár-kastélyról, másrészt céloz arra, hogy mit is jelent számunkra, a szárhegyiek számára, a székelység számára a Lázár-kastély – ecsetelte Csergő Mária.
Czimbalmos Attila bemutatta a kiállítást, elmondta, hogy ez egy tematikus kiállítás, amelynek aktualitását a Lázár kastély és az alkotóközpontban az elmúlt időszakban történt változások szolgáltatták. Elmondta, az itt kiállított műveket lényegében az elmúlt 40 év terméséből, közel 2000 darab műalkotás közül választották ki, amelyek leghívebben tükrözik Szárhegy, a Lázár-kastély és az alkotóközpont szoros viszonyát a kezdetektől napjainkig, és amelyek egyben a festészet eszközeivel megörökített kordokumentumok is, általuk a kastély felújításának az evolúcióját is nyomon követhetjük.
– Zöld Lajos jó helyzetfelismerése és az értékmentés gondolata hívta életre 1974-ben az akkor Barátság alkotótáborra keresztelt művésztelepet, amely a ferences kolostor romosodó kolostori részében talált otthonra. A művésztelep létrehozásában olyan kiemelkedő alkotókat sikerült maga mellé csatasorba állítani, mint Maszelka Jánost, Gaál Andrást vagy Márton Árpádot, akik szaktudásukkal és elhivatottságukkal szilárd alapot képeztek annak a szellemi építménynek, amelyet ma az egész világon úgy ismernek, mint Szárhegyi Alkotóközpont. Az elmúlt 40 évben folyamatosan működő művésztelepnek olyan kiemelkedő alkotói voltak, mint Bordi András, Balla József, Maszelka János, Mircea Dumitrescu vagy Ciupe Aurel, akinek képei már most több tízezer euróért cserélnek gazdát egy-egy aukción. De sorolhatnám a kiváló szobrászok, grafikusok, textilművészek névsorát, akik a közelmúlt erdélyi és közép-európai képzőművészeinek a színe-javát jelentették, és akiknek Szárhegyen készült és itt őrzött alkotásai átfogó keresztmetszetét mutatják az elmúlt közel fél évszázad erdélyi és közép európai művészetének. És ne feledkezzünk meg az 1978 óta Szépteremtő kaláka néven szintén évente megrendezett népművészeti, illetve népi iparművészeti alkotótáborokról sem, ahol számtalan értékes alkotás készült, ezek egy részét itt láthatjuk a teremben. Ez olyan sikertörténet, amelyre Székelyföldön, de talán az egész régióban nincs igazán más példa. Vécsy Nagy Zoltán művészettörténész szavait idézve: „Első eset a művészettörténelemben, hogy nem mi kullogunk sokszor évszázados késéssel a nagy nyugati áramlatok után, hanem mi vagyunk maga az áramlat” – zárta beszédét Czimbalmos Attila.
A tárlat e hét munkanapjain látogatható, előzetes bejelentkezés alapján. Jelentkezni lehet a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ telefonszámán: 0266-364030.
Csíkszereda, 2014. március 17.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)92 megjelenítés