Barlangimentő-bemutatót tartottak a Súgó-barlangban

Nélkülözhetetlenek az önkéntesek

(0 Szavazat)27 megjelenítés

Bemutatóval egybekötött terepszemlét szervezett a sajtó munkatársainak Hargita Megye Tanácsa Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata augusztus 2-án a Súgó-barlangnál. Bemutatkozott a Gyilkostó Adventure Egyesület és a barlangimentő-csapat, ismertették a felszereléseket és a mentési technikákat, valamint mentési bemutatót tartottak. Jelen volt Fekete Örs, a közszolgálat igazgatója, Bíró László, a csapat vezetője, valamint Simon László technikai felelős.

Simon László beszélt a képesítési fokozatokról, mint elmondta, a csapatban még a technikai képzéseket kell elvégezze. 15 ember szükséges egy barlangimentő-csapathoz, 14 technikus és egy technikai vezető. Idővel a csapat teljesen önálló, megyei csapattá válik. A felszerelés még hiányos a törvényben előírtak szerint, de már több mindent vásároltak, a legfontosabb ezek közül a barlangimentő hordágy. Az országban nagyon kevés olyan csapat van, amelynek barlangimentő hordágya van, így ez hatalmas előrelépésnek számít, hangsúlyozta Simon László.
– Ahhoz, hogy egy barlang látogatható legyen, valamilyen szinten szükséges a szervezett védelem, ehhez azonban nem kell állandó felügyelői jelenlét. A Súgó-barlangnál a túravezetőink között akad már technikus és 2-es képesítésű barlangász, ami barlangitúra-vezetői minősítésnek számít Romániában – mondta el a technikai felelős.
A Súgó-barlang négy szintből álló barlangrendszer, a legfelső szintet látogatták meg. Az újságíróknak kisebb balesetet szimuláltak, és ezáltal bemutatták a könnyebb mentési technikákat. Egyes eseteknél, azokon a helyszíneken, ahova csak felszereléssel lehet bemenni, a mentés két-három napig is tarthat. A csapat egyik különítménye a mentési útvonalakat építi ki, egy másik a kommunikációval, külön néhány csapattag a bajbajutottal foglalkozik ez idő alatt végig, tehát nagyon bonyolult feladat. A mentést egyszerűsített formában mutatták be az újságíróknak.
Fekete Örs igazgató elmondta, hogy a hegyimentőcsapat az elmúlt években bővült barlangimentőkkel, búvárszakosztállyal és kutyás egységgel. Nagyrészt önkéntes alapon folytatják tevékenységüket, és erre nagy hangsúlyt fektetnek ezentúl is, minél több önkéntest bevonva, hiszen a megyét szinte lehetetlenség főállásban alkalmazottakkal lefedni, tehát az önkéntesek nélkülözhetetlenek.
A Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat korábban, július 22-én is programot szervezett újságírók számára, akkor a Kis-Cohárd sziklához vezető turistaösvényt újították fel a gyergyószentmiklósi és a székelyudvarhelyi hegyimentőkkel, valamint Csergő Ottóval, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park munkatársával közösen, így az újságírók is ízelítőt kaptak a hegyimentők munkájából.

Csíkszereda, 2014. augusztus 4.

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774