Megalakult a Duna Régió Szakképzési Klaszter

A Kárpát-medencei összefogás jegyében írták alá az együttműködési megállapodást

(0 Szavazat)176 megjelenítés

Megalakult a Duna Régió Szakképzési Klaszter Hargita Megye Tanácsa és Magyarország Nemzeti Munkaügyi Hivatala Szak- és Felnőttképzési Igazgatóságának kezdeményezésére, annak érdekében, hogy a régió szakképzési rendszereit összehangoltan, a határokon átívelő módon fejlesszék és újítsák meg, kiaknázva az együttműködésekben rejlő sokszorozó hatásokat. Az erről szóló együttműködési megállapodást március 19-én, csütörtökön írták alá Kecskeméten. Az eseményen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, a délvidéki, felvidéki, anyaországi partnerek képviselőivel együtt. Elmondta, számára megtiszteltetés, hogy a területen kiemelkedő szakemberekkel együtt munkálkodhat a Kárpát-medencei szakképzés fejlesztésén.

– A szakképzés fejlesztése azért is nagyon fontos, mert fiataljaink, munkalehetőség hiányában, elvándorolnak. Három éve kimutatható egy növekvő migrációs folyamat, sok a sikertelen érettségiző és ennek nyomán a fiatal munkanélküli. Hiába várunk a szakképzési rendszer újjáépítésére Romániában, nálunk az elméleti oktatásra helyezik a hangsúlyt, ezért úgy döntöttünk Hargita megyében, hogy saját  erőből próbálunk lehetőségeket biztosítani a fiatalok számára – jelentette ki a megyeelnök. Kiemelte: Hargita megyében tavaly ősszel 22 szakképzési osztály indult, emellett a megyei tanács alintézményei tanfolyamokat szerveznek, amelyeken mesterséget lehet elsajátítani. Példaként említette a Hargita Megyei Agrárkamarát, a Művészeti Népiskolát, a csíkszeredai Szent Anna Speciális Iskolát, a Hargita Megyei Kulturális Központot, valamint a megyei tanács vidékfejlesztési egyesületét, illetve ezek szakképzési programjait. Hargita Megye Tanácsa, bár hatásköre e téren sajnos korlátozott, lépéseket tesz a szakképzés fellendítése érdekében, hangzott el.

Borboly Csaba már a tavalyi Tusványoson tartott előadásában szorgalmazta a Kárpát-medencei összefogást a szakképzés területén, és kijelentette, hogy Hargita Megye Tanácsa segít életre hívni és működtetni a Kárpát-medencei szakképző iskolák, vállalkozói szervezetek közötti együttműködést koordináló klasztert, ennek a szervezetnek megteremti a székelyföldi leágazását, szervezeti hátterét. (Lásd az előadásról szóló közleményt: http://www.hargitamegye.ro/hirek/kozeleti-hirek/borboly-csaba-elvandorlas-elleni-strategia-kell.html)

Palotás József, a a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Szak- és Felnőttképzési Igazgatóságának vezetője külön megköszönte az alapító tagoknak, így Hargita Megye Tanácsának azt, hogy létrejöhetett a klaszter, és erőfeszítésük által a szakképzési együttműködés új lendületet kapott a Kárpát-medencében. Odrobina László szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy az előkészítő munka nélkül nem nyilváníthatták volna 2015-öt a szakképzés évének, és örömét fejezte ki, hogy a magyar kormány támogathatja ezt a kezdeményezést. Grezsa István, a nemzetpolitikai államtitkárság miniszteri biztosa szerint az válhat nemzetpolitikai kérdéssé, ami a szülőföldön való boldogulást segíti.

A klaszter a határokon átnyúló szakképzési együttműködést kívánja erősíteni azáltal, hogy emelik a szakképzés társadalmi presztízsét a hazai és a határon túli magyar közösségek körében a pályaorientációs szolgáltatások támogatásával és egyéb eszközökkel, segítik a különböző országokban zajló magyar nyelvű szakképzés területén az innovációs folyamatokat, növelik a magyar nyelvű szakképzés hatékonyságát és versenyképességét a jó gyakorlatok átvételével a határokon innen és túl, erősítik a szakképző intézmények, illetve a diákok és oktatók közötti szakmai kapcsolatokat, fejlesztik a cserekapcsolatokat, főként a duális szakképzés területén, továbbá olyan szakmai anyagokat dolgoznak ki, amelyek támogatják a határon túli szakképzés rendszerszintű reformját, beleértve a módszertani, digitális, informatikai, kommunikációs, konfliktuskezelési, toleranciaerősítő, illetve a környezettudatos gondolkodást fejlesztő elemek kidolgozását. A cél az, hogy a Duna Régió magyar nyelvű szakoktatási rendszereiből kikerülő fiatalok tudása megfeleljen a piaci elvárásoknak, megteremtve ezáltal a fiatalok számára a szülőföldön való megmaradás és boldogulás feltételeit.

Az együttműködési megállapodást Hargita Megye Tanácsa, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a LAM alapítvány, a Probitas civilszervezet, a felvidéki Magán Szakképző Iskola és Szövetség a Közös Célokért, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Felnőttképzési Szakértők Országos Egyesülete, a keszthelyi Asbóth Sándor Szakképző Iskola és Kollégium, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-Európai Segítő Szolgálata (CESCI), a Hétfa Kutatóintézet Kft., az InterRegio Fórum Egyesület, valamint a Bács-Kiskun és Zala megyei önkormányzat képviselője írta alá. Partnerként társult a dévai Szent Ferenc Alapítvány is.

Csíkszereda, 2015. március 20.


 

Kapcsolódó videó a www.hargitatv.ro oldalon:

Közéleti hírek

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774