(0 Szavazat)185 megjelenítés
A Székelyföldön fellelhető gyógy- és fűszernövények termesztéséről, gyűjtéséről és felhasználásáról szólt a Székelyföldi Akadémia legutóbbi állomása Gyergyóremetén november 13-án. Macalik Ernő előadót és a jelenlevőket Laczkó-Albert Elemér polgármester köszöntötte, és méltatta a hasznos előadást.
Utolsó frissítés: hétfő, 2014 november 17
A nyugalmazott biológus történelmi visszatekintéssel kezdte előadását, mint mondta, az ősember ösztönösen érezte, hogy mi mire jó, már az ókorban nagy tudás halmozódott fel a gyógynövényekről. A gyógyszeripar térhódításával a gyógynövénytan háttérbe szorul, de a cél az egyensúly kell legyen. A gyógyszernek is meg van a maga helye a gyógyításban, de ezek mellett a gyógynövényeknek is fontos szerepük van.
Az előadó beszélt az úgynevezett galenusi készítmények előállításáról, amelyek közül a legelterjedtebb a tea. A gyógynövényeket a teljes virágzásukkor gyűjtjük. A teát szakszerűen kell elkészíteni, ugyanis egy gyógyszer általában egy hatóanyagot tartalmaz, de itt több száz anyag hat. Az előadó azt tanácsolta, hogy a teát sose vegyük a gyógyszertárban, hanem mi magunk készítsük el. Legyen házi patikánk!
Egy másik galenusi készítmény a tinktúra, amikor a gyógynövény alkoholban oldódik. Léteznek még gyógyborok, amelyek általában étvágygerjesztők és a gyógyecetek.
A kamilla gyulladáscsökkentő hatású, a cickafarkot ott kell levágni, ahol a virága elkezd ágazni, égési problémákra, gyomor- és májbántalmakra kiváló, csak betegség esetén fogyasszuk. A gyermekláncfű levele májvédű hatású, virágzás előtt kell szedni, tavaszi vitaminforrás. Az orbáncfűnek feszültségoldó hatása van, ezenkívül májvédő, és jó az égési panaszokra. A csalánban sok a B-vitamin, a vas és a magnézium. A vérszegényeknek hónapokig kell adagolni, baktériumölő hatása is van. A kakukkfű légúti panaszokra jó, de fűszernövényként húsok mellé használható. A kankalinnak köptető hatása van, a galagonya jó szívgyógyszer, együtt a virága és a levele. A piros bogyója már kevesebb hatóanyagot tartalmaz, a legjobb szívkoszorúér tágító. A bodza izzasztó és vizelethajtó, a zsurló húgyúti fertőzésekre kiváló. A hecserli C-vitamin forrás, a citromfű idegnyugtató hatású. A mentát az illatszeriparban is használják, de teának is jó. A körömvirágot a kozmetikumokban is megtaláljuk, disznózsírral keverve házilag jó kézápoló kenőcsöt lehet készíteni belőle.
A fűszernövények tárolására a fagyasztás a jobb módszer.
Az előadó arra is felhívta a figyelmet, hogy ha valaki tíz nap alatt nem gyógyul ki a hűlésből, nem megfelelően készítette a teát, vagy komolyabb problémája van. Gyomorfekély esetén például három hónapig kell teázni, hangzott el Macalik Ernő előadásán.
Gyergyószentmiklós, 2014. november 16.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)185 megjelenítés