(0 Szavazat)43 megjelenítés
2014. október 9–19. között 160 rendezvényt szerveznek több mint 60 településen az idei, ötödik Székelyföld Napokon. A Hargita, Kovászna és Maros megyére kiterjedő kulturális eseménysorozat célja, hogy kulturális élményeket nyújtson, és megmutassa a térség sokszínűségét, ugyanakkor egységét.
Utolsó frissítés: szerda, 2014 október 15
A Székelyföld Napok keretében szervezik meg 2014. október 13–15. között először a Székelyföldi Szerzők Napjait a Kájoni János Megyei Könyvtár kezdeményezésében. A tematikus napok rendezvényeinek célja, hogy térségünk irodalmi értékeire, székelyföldi alkotóinkra, kiadványainkra irányítsák tágabb közösségünk figyelmét. E napok rendezvényei alkalmat teremtenek arra is, hogy jobban megismerjük irodalmi jelenünket, köztünk élő, kortárs alkotóinkat. Több székelyföldi könyvtár kapcsolódott be a Székelyföld Napok idei rendezvénysorozatába, hozzájárulva ezáltal régiónk kulturális-irodalmi értékeinek felmutatásához. Ebben az időszakban író-olvasó találkozókat, könyvbemutatókat, irodalmi esteket, szavalóversenyeket, kiállításokat szerveznek a székelyföldi könyvtárak. Október 15-én az alábbi helyszíneken várják az érdeklődőket: Farkaslaka, Csíkszereda, Kápolnásfalu, Siménfalva, Homoródszentmárton.
Október 15-én 12 órától az Evilági együttes Dalóka koncertre várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt az alsóborszéki kultúrotthonban. A mondóka és a dal szavak összeillesztéséből született a „dalóka”, amely az Evilági együttes második lemezének neve. Ezen a lemezen a sepsiszentgyörgyi együttes, a zenészek Varró Dániel budapesti költő korszerű mondókáit énekelték meg. Az Evilági 2011-ben hanglemeznek készült, olyannak, amely méltóképpen tiszteleg az 550 éves Sepsiszentgyörgy előtt, és amelyen a városhoz kötődő zenészek, énekesek (több mint százhúsz fő) hallatják Orbán Ferenc tízéves zenei munkásságának jelentősebb versmegzenésítéseit. A lemez kedvező fogadtatása lendületet adott a muzsikusoknak, s kicsit a célközönséget is megváltoztatva Varró Dániel korszerű mondókáit kezdték megzenésíteni. Dalóka címmel a 2012-es év végére készült el a zenés-mondókás lemez, amelyet a Székelyföld Napok keretében három településen is bemutatnak. Különleges, szülőket és gyermekeket egyaránt célzó produkcióról van szó, amelyben az „alapok” Orbán Ferenctől származnak, ám a „végső kiteljesedés” az Evilági csapatának közös munkája. Az Evilági együttes sepsiszentgyörgyi formáció, amelyben a zenészek nem főállásúak, lehetőségeik és idejük szerint rugalmasan dolgoznak együtt, s nagyon fontos számukra, hogy élő muzsikát, azaz hangszerekből s nem számítógépből kicsalogatott hangot szólaltassanak meg. Leginkább itthon, Székelyföldön, Erdélyben koncerteznek, ezt tekintik feladatuknak, és ezt komolyan gondolják.
Czimbalmos Attila, Túros Eszter és Ferencz Zoltán tart projekcióval egybekötött előadást a gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ negyvenéves múltjáról szerdán délután 18 órától a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum képtárában (Barabás Miklós Terem). Az elmúlt évtizedekben a művészeti központ vezetősége igazodott a kortárs képzőművészeti irányvonalakhoz és trendekhez, éppen ezért a cél olyan előadás-sorozat megvalósítása, amely által bemutathatók az utóbbi években Szárhegyen készült helyspecifikus, installációjellegű, monumentális vagy esetleg éppen efemer munkák.
Az V. Székelyföld Napok keretében kerül sor a Székely jelképek pecséten, címerben című rendezvényre 2014. október 15-én, szerdán 17 órától a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Emlékházban. Mihály János történész, a Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport koordinátora az eddig megjelent szimbólumtörténeti kiadványokat, a munkacsoport tevékenységét, valamint a megjelenés előtt álló harmadik szimbólumos kötet tartalmát ismerteti. A rendezvény szervezői a Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport, Hargita Megyei Hagyományőrző Forrásközpont és a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár, valamint a Kájoni János Megyei Könyvtár.
A Hargita Megyei Művészeti Népiskola orgonakoncertet szervez Székelyföld területén több műemlék templomban. A szebbnél szebb orgonaműveket a budapesti Zászkalinszky Tamás orgonaművész szólaltatja meg, aki különös gonddal válogatta össze a műveket, így két erdélyi származású zeneszerző műve is felcsendül. A koncertkörút műsorán a 16. századtól a 20. századig íródott magyar és magyarországi orgonamuzsika szólal meg. Az orgonakoncert-sorozat célja, hogy minél több helységben megszólaltassa ezt a csodálatos hangszert, és felhívni a figyelmet a felújított orgonákra és restaurált templomokra. Október 15-én 19 órától a székelyudvarhelyi Szent Miklós római katolikus templomban várják a zenekedvelőket. A koncert előtt a templomot röviden Kovács Árpád művészettörténész ismerteti.
A Székelyföld ELŐHÍVÁSA című program kezdeményezői, Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ arra buzdították a székelyföldi fotósokat, vegyék elő munkáikat és mutassák meg őket, nem megszokott környezetben, új köntösbe öltöztetve, más közönséget célozva. A Székelyföld Napok rendezvénysorozatának részeként október 9–18. között Székelyföld különböző helyszínein követhetjük nyomon a Székelyföld Előhívását. Járjunk nyitott szemmel, és vegyük észre őket. A részt vevő csoportokkal közösen október 18–án az esemény záróakkordjaként a gyergyószárhegyi káposztafesztiválon minden résztvevő csoport képviselteti magát egy közös szabadtéri kiállítás keretében. Október 15-én, szerdán a Szeptemberi fotósulisoknak Hozd a szíved címmel nyílik tárlata Csíkszeredában, a Lazarus-házzal szembeni kazánházban.
Az első Székelyföldi Dokumentumfilm Szemlének október 15-i, szerdai programja:
Csíkszereda
18.00 Közönségtalálkozó – Szabó Attila: Úton-útfélen 52’ (2013)
Maksay Ágnes: Filip dosszié 55’ (2011)
Helyszín: a Hargita Megyei Kulturális Központ pinceklubja
Szervező: Hargita Megyei Kulturális Központ
Gyergyócsomafalva
17.00 Fábián Kornélia: Az Isten háta mögött. Csík- és Gyergyószék tanyavilága 32’ (2013)
Jakab Ervin: Költözés 26’ (2006)
Helyszín: a művelődési otthon esketőterme
Szervező: Turisztikai Információs Iroda, Gyergyócsomafalvi Polgármesteri Hivatal
Zetelaka
12.00 Sós Ágnes: Szerelempatak 70’ (2013)
Nagy József–Bárány Krisztián: Kereszthegy 68’ (2013)
Helyszín: zetelaki kultúrotthon
Szervező: iskola, polgármesteri hivatal
Homoródszentmárton
18.00 Vargyasi Levente–Kinda István: Meszesek 51' (2013)
Helyszín: Dávid Ferenc Ifjúsági Ház
Szervező: Homoródmente Művészetéért Alapítvány és Homoród Fotóklub
Partner: Unitárius Egyház, Román Viktor Általános Iskola
Székelyudvarhely
12.00–13.00 Becze Zoltán: Hajrá, Szereda!
13.00–14.00 Becze Zoltán: Feledésre ítélve
14.00–15.00 Berszán-Árus György: Gyergyóremete hétköznapjai, Gondolatok a családról
15.00–16.00 Daczó Katalin: Ha eljő az öregség, Kinda Lázár és a Csíki traktor
16.00–17.00 Rácz Géza–Lipcsei Attila: Miért könnyezik mindenki Csíksomlyón?
17.00-18.00 Fábián Kornélia: Az Isten háta mögött. Csík- és Gyergyószék tanyavilága
18.00–19.00 Szalay Katalin: Minden nap egy nap
19.00–20.00 Bárány Krisztián–Nagy József: Kereszthegy
Helyszín: Székelyudvarhely, városi könyvtár
A rendezvénysorozat programjairól tájékozódhatnak a https://www.facebook.com/szekelyfoldnapok oldalon, valamint a részletes műsor elérhető a http://szekelyfoldnapok.ro/ honlapon.
Csíkszereda, 2014. október 14.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)43 megjelenítés