( Szavazat)35 megjelenítés Átadták a DN12 jelzésű országút Csíkszentdomokos–Maroshévíz közti felújított, 66 kilométeres szakaszát november 14-én. Ennek alkalmából Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a csíkszeredai megyeházára invitálta az Országos Autópálya-társaság vezetőit, valamint Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkárt, akinek korábban, még szállításügyi államtitkárként jelentős szerepe volt a Kökös–Szászrégen közti, E578 jelzésű (DN12+DN15, Kökös–Szászrégen) európai út felújításának elkezdésében. A találkozón jelen volt Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke, Ladányi László Zsolt prefektus, továbbá az Országos Autópálya-társaság részéről Dumitru Petre minőségért felelős, Ioan Moldovan regionális, valamint Cătălin Romănescu Hargita megyei igazgató.
Utolsó frissítés: hétfő, 2011 november 14
A teljes, Hargita, Kovászna és Maros megyét összekötő út felújítása mintegy 200 millió euró értékű, a munkálatok két és fél éve zajlanak. Borboly Csaba elmondta, hogy az elmúlt húsz évben Székelyföldön ez számít a legnagyobb infrastrukturális beruházásnak, ugyanakkor szerinte a projekt akkor lesz teljes mértékben befejezettnek tekinthető, amikor a teljes szakasz mentén elkészülnek a városok körüli terelőutak, erre az elkövetkező három–négy évben sor kerülhet.
– Az utazók ma már érzékelhetik, hogy jobbak a székelyföldi utak, mint, mondjuk, tíz évvel ezelőtt – nyilatkozta a tanácselnök. – Egyébként sok gondunk volt ezzel a projekttel az elmúlt két és fél évben, számos alkalommal kellett követelnünk a kivitelezőtől, hogy megfelelő minőségben építse az utat, és sikerült elérnünk célunkat.
Borboly Csaba kiemelte az RMDSZ kormányzati szerepét a beruházás megvalósulásában, megköszönve Tánczos Barna államtitkár segítségét. Mint mondta, a szövetség számára az utóbbi években, a költségvetés tervezetének készítésekor, valamennyi alkalommal prioritás volt a Székelyföldet átszelő országút felújításának finanszírozása, sőt az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának az egyik feltétele volt a székelyföldi utak korszerűsítése, így az országutakra szánt pénzösszegek országos viszonylatban mintegy negyedét sikerült a térségbe irányítani az elmúlt években.
– A ma átadott szakaszon a hidak építését is befejezték, a táblákat is kihelyezték. Kértem, hogy ott, ahol még nincs kétnyelvű tábla, sürgősen tegyék ki, mert addig nem írjuk alá az átvételi jegyzőkönyvet, amíg ez nem történik meg – jelentette ki Borboly, aki azt is közölte: Kovászna megyében, a málnási sorompónál felüljáró készül, a jövő évben fognak neki építeni.
Tánczos Barna államtitkár elmondta, hogy a tervek szerint jövő tavasszal befejeződnek a munkálatok a másik három szakaszon is (Kökös – Hargita megye határa, Tusnádfürdő–Csíkszentdomokos, Maroshévíz–Szászrégen), úgyhogy hamarosan valóban európai útnak számít majd az E578-as.
Múzeumot rendeznének be a régi alagútban
Borboly Csaba két másik témát is felvetett az Országos Autópálya-társaság képviselőinek. Az egyik a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatójának, Csergő Tibornak a kezdeményezése, aki a tanácselnöknek a nemrégiben Gyergyószentmiklóson megrendezett régészeti konferencián vázolta elképzelését: ha az autópálya-társaság átadná a város ügykezelésébe a Gyilkos-tó és a Békási-szoros közti régi, használatlan alagutat, abban múzeumot rendeznének be. Az útügyi társaság vezetői nyitottnak mutatkoztak a kérdésben. A másik javaslat a Hargita megyei tanácselnök részéről az volt, hogy a Gyergyószentmiklósról Gyilkostó üdülőtelepre vezető országúton helyezzenek el térfigyelő kamerákat a nehézsúlyú teherforgalom visszaszorítása érdekében. Borboly Csaba javaslatokat kért ez ügyben a társaságtól, hogy a megyei tanács milyen módon tudná segíteni ennek megvalósítását.
Csíkszereda, 2011. november 14.