( Szavazat)23 megjelenítés A Hagyományos székely termékek, mint lehetőség a Székelyföld gazdasági felemelkedésében címmel, illetve Az oktatásról az Európai Unióban témában tartott előadást Márton István, Hargita Megye Tanács Vidékfejlesztési Közhasznú Társaság Igazgatója és Csutak István fejlesztéspolitika szakértő Csíkcsomortánban.
Utolsó frissítés: szerda, 2011 szeptember 28
Az egybegyűlteket Ferencz Csaba, Pálfalva község polgármester köszöntötte. Beszédében elmondta, a Székelyföldi Akadémia egy nagyon hasznos kezdeményezés Hargita Megye Tanácsának részéről, hisz a rendezvény egy hatalmas lehetőség arra, hogy a település értelmiségi rétege be tudjon kapcsolódni a politikai párbeszédbe, együtt találni megoldásokat az aktuális problémákra, együtt megtalálni a fejlődési lehetőségeket, és együtt kialakítani egy pozitív jövőképet.”
Hargita Megye Tanácsának részéről Becze István tanácsos ismertette a Székelyföldi Akadémia rendezvénysorozat célját: „fontos szempont, hogy közösen tudjuk megbeszélni a problémákat, lehetőségeket, konzultálni tudjunk a község értelmiségi embereivel, bevonni őket a politikai döntéshozatalba, hogy bátran kimondhassák véleményeiket hisz közösen kell építsük a jövőt. Az akadémia lehetőséget nyújt arra, hogy közösen gondolkodjunk a fenntartható fejlődés lehetőségeiről.
Csutak István bemutatta az olvasási, írási, számolási készségeket az Európai Unióban, miszerint az uniós teljesítmény romlik, az olvasási nehézségekkel küzdő 15 évesek aránya a 2000-es 21,3 százalékról 2006-ra 24,1 százalékra emelkedett. Beszélt a korai tanulás nyújtotta jobb lehetőségekről, valamint az iskolai lemorzsolódás okairól és tényezőiről.
– Az oktatási rendszereknek arra kell törekedniük, hogy egy kudarcot se tekintsenek orvosolhatatlannak, és egy tanuló se hagyja el az iskolát azért, mert azt gondolja, hogy nem képes tanulni – mondta a szakember.
Márton István A hagyományos székely termék, mint lehetőség a Székelyföld gazdasági felemelkedésére témakör ismertetésekor hangsúlyozta:
– A vidéknek alulról kell építkeznie, csak így lehet integrált, komplex vidékfejlesztésről beszélni. Fontos kivédeni a globalizáció negatív hatásait, a termékeinken fel kell tüntetni azok származási helyét a Székely termék és a Székelyföldi védjegy segítségével. Eddig 21 termelő kapta meg a védjegy használati jogát, és hat elbírálás alatt található.
A vidékfejlesztési egyesület elnöke bemutatta Hargita megye mezőgazdasági helyzetképét a rendszerváltás után, a helyi specifikus problémákat, mint az állattenyésztés és növénytermesztés, valamint részletesen kitért Hargita megye gazdasági fejlődésének lehetőségeire azaz a húsmarha tenyésztés és a biokultúra kialakítása.
Csíkcsomortán, 2011. szeptember 22.