( Szavazat)69 megjelenítés
A RESEEties projekt első megbeszélését július 24-én, a csíkszeredai megyeházán tartották. Az európai uniós finanszírozású projekt – amelyben Hargita Megye Tanácsa Energiagazdálkodási Ügynöksége partnerként vesz részt – célja az erőforrások hatékony felhasználásának elősegítése települési szinten, az energia- és a hulladékgazdálkodásra fókuszálva. Az energiagazdálkodási ügynökséghez társult Hargita Megye Tanácsa mint stratégiai partner és Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, amely a projekt fő haszonélvezője lesz, ugyanis Csíkszeredában készül el az az integrált hulladék- és energiagazdálkodási stratégia.
Utolsó frissítés: péntek, 2013 augusztus 02
Sikeres stratégia csak úgy alkotható, ha a folyamatba minden érintett felet bevonnak, ezért a megbeszélésre egyaránt meghívást kaptak a civil és a közszféra képviselői. Az eseményen részt vett az ECO Csík Kft., a Goscom Rt., a csíkszeredai polgármesteri hivatal, Hargita Megye Tanácsa, a Zöld Székelyföld Egyesület, a Csíki Transz Kft., az Electrica Rt. és a lakószövetségek képviselője. A stratégiaalkotás első lépéseként adatokat gyűjtenek augusztusban, a cél Csíkszereda energiafogyasztásának és hulladéktermelésének felmérése tíz évre visszamenőleg. Az összegyűjtött adatok alapján előrevetítik a város helyzetét az energia- és a hulladékgazdálkodás terén, a kapott információk alapul szolgálnak majd a stratégiaalkotásban.
Csíkszereda 2013. április 2-án csatlakozott a Polgármesterek Szövetségéhez (Covenant of Mayors), ahhoz az egyedülálló európai mozgalomhoz, melyben a helyi és regionális önkormányzatok kötelezettséget vállalnak arra, hogy saját területükön növelik az energiahatékonyságot, és kiterjesztik a megújuló energiaforrások használatát. Az elkötelezettséggel az aláíróknak az a céljuk, hogy elérjék és túlszárnyalják a szén-dioxid-kibocsátás 20%-os csökkentését, amit az Európai Unió 2020-ra célul tűzött ki. A szövetség tagjai ugyanakkor vállalják, hogy két éven belül elkészítenek egy úgynevezett Fenntartható Energia Akciótervet, amely tartalmazza azokat a lépéseket, melyekkel az adott település el fogja érni a kibocsátáscsökkentést. Az összegyűjtött adatok az akcióterv elkészítésében is felhasználhatóak lesznek.
A következő megbeszélést szeptemberben tartják, amikor is bemutatják az adatgyűjtés eredményeit. A projektet az Európai Bizottság Délkelet-európai Transznacionális Együttműködési Programjából (South East Europe Programme) finanszírozzák. Az energiagazdálkodási ügynökség a projekt révén 120 ezer eurót költhet a fent említett stratégia megalkotására.
Csíkszereda, 2013. július 24.