Megnyílt a Címer és pecsét a Székelyföldön tárlat Marosvásárhelyen

( Szavazat)47 megjelenítés
II. Székelyföld Napok keretében nyitották meg a Címer és pecsét a Székelyföldön című kiállítást a marosvásárhelyi Bernády Házban június 7-én. A Hargita Megye Tanácsa Műemlékvédelmi Közszolgálatának szervezésében nyílt tárlat anyagát június 20-áig tekinthetik meg az érdeklődők.
 
Az eddig már több településre eljuttatott székely címereket és pecséteket bemutató vándorkiállítás anyaga a Hargita Megye Tanácsa kezdeményezésére 2009-ben megalakult Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti Munkacsoport tagjainak – Mihály János történész, Szekeres Attila István heraldikus, Pál-Antal Sándor levéltáros, történész és Zepeczáner Jenő muzeológus, történész – kutató és feltáró, illetve népszerűsítő munkájának eredménye.
A tárlat anyaga átfogó képet nyújt a székelység képviseleti, helyhatósági és egyházi szervezetei által használt szimbólumokról a 15. századtól napjainkig, bemutatja a székely nemzet régi és újabb címerét és címeres pecsétjeit, azok különböző alkalmakkor és helyeken való ábrázolását. A kiállított pecsétek reprodukciók, részben a címer és pecsét használatát engedélyező kiváltságleveken megadott színes rajzok és pecsétnyomók, részben viasz-, felzetes vagy tuslenyomatok.
A marosvásárhelyi tárlatmegnyitón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta a vándorkiállítás célja, hogy minél több helyre eljuttassák és minél több emberrel megismertessék a székely szimbólumokat.
– Nemcsak a szűk tudományos érdeklődésű közönséget célozzuk meg a kiállítással, hanem szeretnénk, ha a székely társadalom – de nemcsak – minél szélesebb rétege megismerné szimbólumainkat. Szeretnénk, ha például a vállalkozók is megismernék és arculatépítéskor használnák történelmi szimbólumaink sajátos elemeit.
Pál-Antal Sándor történész megnyitó beszédében hangsúlyozta, a székelyföldi közösség, úgy ahogy régen összetartozott, úgy mai is összetartozik. „Csak az összetartozással tudjuk biztosítani mindennapjainkat” – mondta a történész, aki szerint a címerek felébresztik a történelmi tudatot a szemlélőkben. Pál-Antal elmondta, szeretnék, ha fiatalok is bekapcsolódnak az ezeken a területeken folytatott kutatásokba, hisz sok még a kutatni való.
A megnyitón részt vett Mihály János történész, a munkacsoport tagja, valamint Túros Eszter, a Hargita Megye Tanácsa Műemlékvédelmi Közszolgálatának vezetője.
 
  
Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774