( Szavazat)81 megjelenítés A Csíki-medencében a Mária út 145 km-re bővült összesen. A Hargita Megye Tanácsa által támogatott hálózatépítés során eddig körülbelül 195 km készült el a Hargita megyében tervezett 400 km-ből.
Utolsó frissítés: szerda, 2012 július 11
A Mária út egy kialakítás alatt álló, Közép-Európán átívelő zarándok- és turistaút-hálózat, melynek kelet–nyugati tengelye az ausztriai Mariazelltől Csíksomlyóig vezet, mintegy 1400 km-es távon, gyalogosan 60 nap alatt bejárhatóan. Az útvonal kialakítását Hargita Megye Tanácsa is támogatja.
A Mária út életében a pünkösd utáni időszak, június és a július hónap eleje igen gazdag volt eseményekben. Szatmár megyében 26 kilométeren festették fel a jelzéseket eddig az időpontig. Az útépítés területén csíki közreműködéssel Kolozs megyében Hidalmás–Bonchida–Mocs–Nagysármás–Szamosújvár–Füzesmikola környékén festett 34 magyarországi műépítész egyetemista Küsmödi Attila vezetésével több mint 150 km-es szakaszon, Maros megyében pedig 50 km-en az EKE tagjai különböző szakaszokon. Háromszéken a kézdivásárhelyi cserkészcsapat és a sepsiszentgyörgyi EKE-tagok festettek Esztelnek–Csángótelep és Tusnádfürdő–Sepsibükszád–Mikóújfalu határában 20 km-es szakaszon. Udvarhelyszéken is több szakaszon készült el kb. 42 km, a Gyergyói-medencében 8 km.
Csíkszéken is több alkalommal, több csapat festett:
Június elején a Joannes Kájoni Közgazdasági Szakközépiskola Baráti Kezek nevű önkéntes csoportjának kilenc tagja ismételten részt vett a zarándok- és turistaút kialakításának munkafolyamatában, amelyet Kánya József, az Erdélyi Kárpát-Egyesület aktív tagja irányított. A XI. F, XI. E és a IX. B osztályból jelentkező önkéntes tanulókat dr. Ambrus Tünde és Tőkés Éva tanárnők kísérték el. A jelek felfestésére kijelölt útvonal Csíksomlyó – Csobotfalva – Csomortán – Sándor dombja volt, amelynek hossza 10 km.
Kozma István, a CSTIT elnöke szervezésében 21 fiatal önkéntes 7 csoportban, a Tusnádfürdő–Tusnád–Szentsimon–Szentkirály–Csíkszereda-útvonalon 35 km-t festett. A résztvevők a Fiatalok Lendületben Program keretében töltöttek egy hetet Csíkszeredában. A projekt alapját az adta, hogy az ifjúságügy kezelése szempontjából négy, speciális jellemzőkkel működő ifjúsági szervezet módszereit, gyakorlatát ismertessék meg egymással a résztvevők, valamint négy kiválóan működő ifjúsági csoport és a városok döntéshozói között konstruktív diskurzus induljon. A projekt célja nemcsak az, hogy az adott városokban induljon meg a párbeszéd, hanem a városok döntéshozói között is szorosabb kapcsolat alakuljon az ifjúságügyet érintő projektek kidolgozásában. A fiatalok lelkesen, kitartóan és tudatosan vették ki részüket a Mária út festésében is.
A gyimesfelsőloki Szent Erzsébet Gimnázium tanulói is bekapcsolódtak a festésbe, a Pogány-havas–Széphavas–Ugrapataka–Apahavas-vonalon, 19,5 km-en. A ferences ifjúsági csoport több tagja a Nagysomlyó oldalában a ferences meditációs utak (Kájoni – fekete K a jele, Xantusz – zöld X a jele, Écsy János – barna T a jele) festésében vették ki a részüket 5 km-en. Más önkéntesek EKE-segédlettel festettek Apahavas – Pipás – Ádomás sarka között 5,5 km-en, Csinódtól a Kászonok irányában 4 km-en, és meghatározták az útvonalat. Még festettek önkéntesek Tusnádfürdön, Hargitán, Pálfalván, Delnén több kilométeren.
Így a Csíki-medencében a Mária út 145 km-re bővült összesen. Hargita megyében a tervezett hálózat 400 km, és eddig körülbelül 195 km készült el belőle. Az Erdélyben eddig festett útvonalak hossza mintegy 440 km. A megszokott lila M mellett megjelentek más színek is, mint például a narancssárga, a kék és a piros. A különböző színek és számok különböző útvonalakat jelölnek, például a narancssárga M Kóstelek–Kézdivásárhely, a kék M Brassó–Sepsziszentgyörgy–Maroshévíz, a piros M Gyimesbükk–Zetelaka–Sóvárad. A lila M Csíksomlyó–Székelyudvarhely–Keresztúr vagy Gyergyóalfalu felé. Az utak számait az augusztus folyamán megjelenő kisebb táblák fogják tartalmazni, amelyekről a későbbiekben tudósítunk.
Az építkezések nemcsak az utakon folytak, hanem szervezetileg is, hiszen sikerült megalapítani az Erdélyi Mária Út Egyesületet, amelynek elnöke dr. Szakács Sándor. A harmonikus építkezések érdekében tárgyalunk Füzesmikolán, az erdélyi ortodoxia egyik legnagyobb kegyhelyén az illetékes minisztérium és az ortodox egyház képviselőivel. A jövőre nézve a Mária úton tovább folynak a munkálatok, és folytatódik a zarándoklatok szervezése is.
Önkéntesek jelentkezését várjuk Molnár Sándornál a 0730-711745 telefonszámon vagy a
molnar.sandor@mariaut.ro e-mail címen.
Csíkszereda, 2012. július 11.