( Szavazat)45 megjelenítés Közös, Megyeközi Stratégiai Együttműködés nevet viselő pályázat megvalósításán dolgozik Kovászna és Hargita megye, amelynek célja javítani a döntéshozatali folyamatot, politikai és közigazgatási szinten egyaránt. Az egy évet felölelő projektről Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke és Birtalan József, Hargita megyei megyemenedzser számoltak be szerdán, június 29-én. Elmondásuk szerint az Európai Unió által finanszírozott Közigazgatási Hatékonyság Növelése Ágazati Program támogatása révén megvalósuló projekt elsősorban az együttgondolkodást, a közös fejlesztési irány kialakítását szolgálja, tekintve, hogy a két megye mind a fejlesztés, mind a problémák tekintetében hasonló kérdésekkel szembesül.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 június 30
A pályázatban 22 közintézmény vesz részt, a két megyei, illetve 20 Hargita és Kovászna megyei helyi önkormányzat. Az egyéves lefutású projekten belül három fő tevékenység valósul meg, így közvélemény-kutatások lebonyolítása a két megyében, tanfolyamok szervezése a köztisztviselők számára, illetve közös fejlesztési stratégia kidolgozása. Utóbbinak a prioritásai a természeti örökség, a megújuló energiaforrások, a turizmus és a hagyományos termékek. Emellett a pályázat az önkormányzatok hatékonyságát, és köztisztviselők felkészültségének javítását is szolgálja.
Henning László alelnök rámutatott „a természeti értékek között elsősorban az ásványvíztartalékok szerepelnek, különös tekintettel azokra, amelyek kereskedelmi szempontból nem kiaknázhatóak, viszont a turizmus, így a népi fürdőkre alapozott, fejlesztését illetően komoly lehetőséget jelentenek”. Ehhez kapcsolódóan Birtalan József rámutatott, hogy Hargita Megye Tanácsa már elindított egy, az ilyen jellegű borvízforrások feltérképezését, illetve kihasználási lehetőségeit azonosító kezdeményezést, és remélik, hogy Kovászna Megye Tanácsa is elindít egy hasonló tükörprojektet. A megyemenedzser ugyanakkor rámutatott, hogy a közös stratégia kiterjed a két megye más természeti értékeire is, így az erdőkre. Erre nézve Birtalan elmondta, hogy Hargita megyében már létezik egy projekt az erdőkitermelés nyomán képződő hulladékfa felhasználására, amelyet a közös együttműködési stratégiai tervbe is bele lehet foglalni. A megyemenedzser szerint az elkészülő stratégia hasznossága Hargita megye turisztikai stratégiájához lesz mérhető, amely már a puszta meglétének köszönhetően számos pályázati támogatás lehívását tette lehetővé Hargita megye számára. Birtalan József emellett elmondta, hogy a pályázat költségvetése összesen 816 ezer lej, amelynek csak töredéke az önkormányzati önrész, azaz közel 17 ezer lej.
Csíkszereda, 2011. június 29.