( Szavazat)83 megjelenítés Tíz kérdés, tíz felelet
Válasz a tej-kifli program kapcsán feltett leggyakoribb kérdésekre
Utolsó frissítés: szerda, 2012 október 24
1. Kötelezi-e a cégekkel kötött szerződés a kifli napi szállítását?
A kiflinél a 48 órás szavatossági időt kell betartani, tehát a szabályozás szerint kétnaponta is ki szabad szállítani.
2. A szerződésben meg van-e határozva a tej-kifli szállításának időpontja (például legkésőbb délelőtt fél tízig)?
Nincs ilyen kitétel, csak a szavatossági idő betartását írja elő a szerződés, a vonatkozó törvény alapján.
3. Ki ellenőrzi a minőséget?
A megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság, a tisztiorvosi szolgálat, illetve a fogyasztóvédelmi hatóság hatásköre a minőség ellenőrzése, ugyanakkor a törvény szerint a megyei tanácsnak is kötelessége a program lebonyolításának követése, amit meg is teszünk.
4. Hova lehet panasszal fordulni a tej-kifli programmal kapcsolatban?
A fent felsorolt intézmények az illetékesek. Nekünk is jelezhetik panaszaikat, de fontos, hogy a többi hatósághoz is forduljanak, mivel azoknak van joguk a hivatalos jegyzőkönyvek felvételéhez, mert a megyei tanács csak ezek alapján tud szükség esetén szerződést bontani a rendszeresen hibázó cégekkel.
5. A leszállított termékek tárolására ki biztosít hűtőt?
Hűtőre nincs szükség, mert az egyik szolgáltató naponta szállítja ki a tejet, a többi szolgáltató terméke pedig ultrapasztőrözött, így ennek a tárolásához sem kell hűtő.
6. Miért szállítják ki csak az iskolaközpontba?
Az iskolák listáját, illetve a gyermeklétszámot a megyei tanfelügyelőség közli a megyei tanáccsal, és ezek sokszor egymásnak ellentmondóak, hiányosak voltak. Együttműködve próbáljuk kiküszöbölni a hibákat.
7. Ki szállítja ki az iskoláknak az iskolaközpontból?
Ez a cég feladata, de helyi, rugalmas megoldások születnek, és van, ahol az iskola oldja meg a szállítást a központból a község többi településére.
8. Miért szállítják más megyéből is a termékeket?
A vonatkozó, 6/2012-es törvény értelmében nem zárhatók ki a közbeszerzésen a más megyéből jelentkező cégek, az elbírálásnál pedig, a jogszabály szerint, a legkisebb ár a fő szempont. Sajnos a kormány idén ismét a megyei tanácsok hatáskörébe utalta a közbeszerzés megszervezését, ami rossz döntés volt, mert ha a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan idén is a polgármesteri hivatalok bonyolították volna le ezt, több helyi termelőnek lett volna esélye az általa előállított kiflit és tejet szállítani az iskolákba, ami elősegítette volna további munkahelyek létesítését is.
9. Lehet fólia nélkül szállítani a kiflit?
A szerződés nem rendelkezik a csomagolóanyagról, hanem azt szabja meg feltételként, hogy a termék biztonságosan legyen becsomagolva, úgy, hogy a szállítás során ne rongálódjon meg.
10. Mi az oka annak, hogy a kifli „megtippad” a fóliában?
A kifli fóliába csomagolása megfelel az érvényben lévő egészségügyi szabályozásnak, és az elkészítésétől számított 48 órán belül kiszállítják. A cégeket arra kértem, fontolják meg azt a változatot, hogy 25-ösével vagy 50-esével papírba csomagolják, mert akkor naponta kellene szállítani, és így a „tippadási” problémát is kiküszöbölhetnénk.
Borboly Csaba,
Hargita Megye Tanácsának elnöke