(0 Szavazat)110 megjelenítés
CSÍKSZÉK
Hagyományos és helyi termékek kézművesvására
Szervezők: Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Agrárkamara, Székelyföldi Kézművesek Egyesülete, Hargita Megyei Kulturális Központ
Helyszín: Csíkszereda, Szabadság tér
Utolsó frissítés: csütörtök, 2015 május 21
Belső környezetünk – kiállítás
Szervező: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Helyszín: Csíkszereda, Főkonzulátus, Lázár-ház
Csíksomlyó az idő tükrében – kiállítás régi fotográfiákból
Szervezők: Erdélyi Fotográfia Múzeumért Egyesület, Csíksomlyói Közbirtokosság,
Csíksomlyó Egyesület, Csíksomlyói Kegytemplom és Ferences Kolostor, valamint válogatás Gál Bence magánygyűjteményéből
Helyszín: Csíksomlyói Közbirtokosság
Szent Mátrix – A nyitott állapot nem menthető – kiállítás
Szervezők: Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, Hargita Megye Tanácsa, NDK – Neue Debreczenische Kunst
Helyszín: Csíkszereda, Megyeháza Galéria
Együtt rajzolunk, festünk – Mi vagyunk
Szervezők: Hargita Megyei Művészeti Népiskola, Hargita Megye Tanácsa
Helyszín: Csíkszereda, megyeháza, földszinti kiállítótér
Nyílt nap a Korai Fejlesztőben
Szervezők: Korai Fejlesztő Központ, Hargita Megye Tanácsa
Helyszín: Csíkszentmárton, Fő utca 360. szám
16.00 Zöld Petike – Berecz András előadása családoknak
Szervezők: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Hargita Megye Tanácsa
Helyszín: Csíkszereda, megyeháza, amfiteátrum
18.00 Szárhegy 40. A gyergyószárhegyi alkotótábor négy évtizede
Tárlatvezető: Túros Eszter művészettörténész
Szervezők: Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Kulturális Központ
Helyszín: Csíkszereda, Csíki Székely Múzeum
19.00 Kakuk Marci
Szervező: Csíki Játékszín
Helyszín: Csíkszereda, Csíki Játékszín
Nyílt nap a Korai Fejlesztőben
A Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ, mint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alegysége, szintén bekapcsolódik a Hargita Megye Tanácsa által kezdeményezett rendezvénysorozatba, melynek során alkalom nyílik az idelátogatók számára bepillantást nyerni intézményünk sokrétű tevékenységébe.
2010-ben azzal a céllal indultunk, hogy a 0–7 éves, eltérő fejlődésű kisgyerekek és családjaik számára teljes körű szolgáltatásokat biztosítsunk, figyelembe véve a családok sajátos szempontjait. Programjaink célja elősegíteni a gyermekek fejlődését, minimalizálni a lehetséges lemaradásokat, javítani az aktuális problémákon, megelőzni az állapotok további romlását, a további zavarok megjelenését és elősegíteni a családok adaptív működését. Multidiszciplináris csapatunk – pszichológusok, gyógypedagógusok és gyógytornászok együttes munkájával – a gyermek számára fejlesztési és terápiás szolgáltatásokat, a család számára pedig támaszt, tanácsadást és irányítást kíván nyújtani. Nagy segítségünkre van munkánkban két magyarországi gyermekneurológus szakorvos, aki időközönként vizsgálatokat végez.
A nyílt napon az idelátogatóknak alkalmuk nyílik betekintést nyerni az itt folyó fejlesztőmunkába, megismerhetik eszközeinket, módszereinket, amivel kis pácienseink állapotjavulását próbáljuk elérni és felgyorsítani. Felmerülő kérdéseikre szakembereink válaszolnak.
Egyik érdekességünk és Erdély-szerte elsőként megvalósított látványosságunk a három évvel ezelőtt készült Mezítlábas Park, amelyet egy gyönyörű kertben építettünk meg hárs-, juhar-, gesztenye- és fenyőfák közé. Ajánlott néhányszor végigsétálni rajta mindenkinek, hiszen köztudott, hogy már maga a mezítláb járás is erősíti a láb és a talp izmait, de az ezeken a felületen való járkálás sokkal összetettebb izommunkát kíván, mint a cipőben járás, ezáltal jótékony hatást fejtve ki testtartásunkra, egyensúlyozó képességünkre. Ugyanakkor a 34 járófelületen – többek között homok, kavics, kövek, tégla, faágak, toboz, szalma, cölöp, víz, henger – való mezítlábas séta, a talp idegvégződésein keresztül, jótékonyan hat az egész szervezetre.
Várjuk szeretettel egyéni vagy csoportos látogatóinkat.
Zöld Petike – Berecz András meseelőadása
Berecz András ének- és mesemondó Zöld Petike című műsorával Hargita megye több településén is fellép. A falu árva kondása bujdosásának történetére szülőket és kisgyermekeket várunk.
A gyergyószárhegyi Művelődési Házban május 22-én 12 órától, Csíkszeredában a megyeháza amfiteátrumában ugyanaznap 16 órától szórakoztatja Berecz András a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt.
Szárhegy 40. A gyergyószárhegyi alkotótábor négy évtizede –
Tárlatvezető: Túros Eszter művészettörténész
A XI. Hargitai Megyenapok keretében, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésében nagyszabású kiállítás nyílt a Csíki Székely Múzeumban, amely a gyergyószárhegyi művésztelep negyven esztendejébe nyújt betekintést. A több mint 100 alkotást felsorakoztató tárlat a tábor emblematikus alakjainak munkái mellett számos hazai és külföldi, ismert és elismert művész műveiből válogat. A tálalás kronologikus, történetiségükben hagyja kirajzolódni a különböző Szárhegy-képeket, amelyek azonban nem külön-külön, hanem együttesen jelentik mindazt, amit szárhegyi művésztelepnek nevezünk.
A Szárhegy 40 című kiállításon tárlatvezetést is igényelhetnek a látogatók! Péntek délután hat órától Túros Eszter művészettörténész tart egyszeri tárlatvezetést a XI. Hargitai Megyenapok programjában.
GYERGYÓSZÉK
A Szent Rita-kápolna búcsúja
Szervező: Gyergyóremetei Egyházközség
Helyszín: Gyergyóremete, Szent Rita-kápolna
12.00 Zöld Petike – Berecz András előadása családoknak
Szervezők: Hargita Megyei Forrásközpont, Hargita Megye Tanácsa, Gyergyószárhegyi Művelődési Ház
Helyszín: Gyergyószárhegy, Művelődési Ház
18.00 Családi séta a Nemzeti Parkban
Szervezők: Hargita Megyei Művészeti Népiskola, Hargita Megye Tanácsa
Helyszín: Gyergyószentmiklós, Batthyány Ignác Műterem
18.00 Stílusban a tánc – táncban az egészség – elmarad a program
UDVARHELYSZÉK
17.00 Pál-Antal Sándor: Történelmi szimbólumaink. Székelyföldi pecsétek – könyvbemutató
Szervezők: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Hargita Megye Tanácsa
Helyszín: Székelyudvarhely, Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
(Székelyudvarhely, 1918. December 1. utca 9. szám)
Könyvbemutató: Történelmi szimbólumaink. Székelyföldi pecsétek
Pál-Antal Sándor Történelmi szimbólumaink. Székelyföldi pecsétek című könyvét Mihály János történész, az NSKI munkatársa mutatja be Székelyudvarhelyen, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén (1918. December 1. utca 9. szám) május 22-én, pénteken 17 órától. Házigazda Salló Szilárd, a Forrásközpont munkatársa.
Pál-Antal Sándor akadémikus, levéltáros kutatásai és gyűjtőmunkája révén először kerül nyilvánosságra egy összefoglaló műben rendszerezve a székelyföldi címeres pecsétek, pecsétrajzok vagy pecsétlenyomatok egész sora. A kötetben a szerző részletesen tárgyalja a székely nemzet, a székely székek és a többi székelyföldi helyhatósági, egyházi, iskolai és kézműipari intézmények pecsétjeit. Ezzel párhuzamosan nyomon követi a fontosabb intézmények pecséthasználati gyakorlatát, azok bevezetésének és használatának folyamatát a kezdetektől 1918-ig, az impériumváltásig, különös figyelmet fordítva az azokon található jelképekre. A pecséttörténeti fejezetek mellett részletes pecsétleírást is készített a kötetet kiegészítő 144 oldalas albumban található 850 színes pecsét-reprodukcióhoz.
Csíkszereda, 2015. május 21.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)110 megjelenítés